• راهنمای آب و هواشناسی دریایی خزر
      
     در سیزدهمین جلسه Caspcom (آلماتی –قزاقستان، 5-4 نوامبر 2008) به آماده سازی اینترنت راهنمایی هواشناسی آب شناسی دریای خزر تصمیم گرفته شد. این راهنما باید هم کارشناسانی را که در این حوزه کار می کنند و هم تمام افرادی را که در حال جستجوی اطلاعات مورد نیاز هستند را در بر بگیرد.
     راهنما آماده شده در سال 2009 چندین بار به عنوان منبع اطلاعاتی جدید به روز رسانی شده است و هم اکنون قابل دسترس است. آخرین به روز رسانی در سپتامبر 2012 بوده است. در میان نمونه های مختلف اطلاعات هواشناسی و آب شناسی، پیش بینی وضع جوی بیشترین بازدید را داشته است. که افراد می توانند وضعیت جوی را برای شهرهایی که در حاشیه دریای خزر قرار گرفته اند را از طریق اینترنت مشاهده نمایند، همچنین ما به این منابع استناد نمی کنیم.
     هواشناسی دریایی برای تمام مناطق دریایی یا مناطق جدا شده، وضعیت جوی و دریایی را پیش بینی
      می نماید. در زیر ما وب سایت هایی را برای پیش بینی نشان داده ایم. یکی از منابع اصلی، پیش اگهی اطلاعات برای شرایط هواشناسی آب شناسی دریای خزر، سیستم یکپارچه اطلاعات در مورد وضعیت اقیانوس جهان می باشد (ESIMO) که در روسیه قرار دارد. مدل عملیاتی ESIMO ، که شامل پیش بینی های هواشناسی دریایی می باشد، بوسیله مرکز آب و هواشناسی روسیه حمایت می گردد. ما می توانیم پیش بینی های زیر را در آن پیدا کنیم (پیش بینی 5 روزه- 12 ساعته).
     ·        دمای هوا
     ·        سرعت باد
     ·        رطوبت نسبی
     ·        ابرناکی
     ·        نرخ بارندگی
     ·        دمای زیر سطحی
     ·        دمای آب
     ·        جریانات بر روی سطح دریا
     ·        ارتفاع و جهت موج
     پیش بینی طوفان در دریا ی خزر (با سرعت باد تقریبا m/s 15) به عنوان قسمتی از پیش بینی برای همه دریا بوسیله روسیه ارائه می شود.
     همچنین پیش بینی 2 روزه و 12 ساعته در موارد زیر اعلام می شود:
     ·        تراز دریا
     ·        جریان ها در 5/2 و 5/10 متر افقی
     مدل عملیاتی ESIMO همچنین شامل اطلاعات روزانه درجه حرارت سطحی آب دریای خزر، و با توجه به داده ها از روی زمین و مشاهدات ماهواره ایی و به روز رسانی هفته ایی شرایط یخ در مناطق دریای خزر نیز می شود. پیش بینی هواشناسی دریایی برای دریای خزر در وب سایت خدمات هواشناسی جمهوری ترکیه نیز قابل دسترس نیز می باشد. پیش بینی های زیر را می توان پیدا نمود. (5 روزه-3 ساعته)
     ·        سمت و سرعت باد
     ·        سمت و ارتفاع موج
     ·        پریود موج
     اطلاعات در مورد آ ب و هوای واقعی در سواحل و در مناطق آبی دریای خزر ( در 24 ساعت گذشته یا بیشتر) می توان در اینترنت پیدا نمود. داده ها از مشاهدات ماهواره ای از وضعیت هوا و آب شناسی دریای خزر در سایت "Planeta " در مرکز تحقیقات نمایش داده شده است. برای دسترسی به این داده ها، که شامل نمودارهای روزانه و به روز شده از آنالیز ماهواره هواشناسی می باشد، ابتدا باید وارد بخش "Operational Product"  شده و صفحه مورد نیاز را انتخاب نماییم. اطلاعات در مورد آب و هوای واقعی را می توان در بخش سینوپتیک تکمیلی (دمای هوا، فشار هوا، سمت و سرعت باد) پیدا نمود. با کلیک کردن بر روی مناطق دریای خزر در نقشه در صفحه اصلی وب سایت، به این داده ها می توان دسترسی پیدا نمود. هواشناسی قزاقستان بازنگری هفته ایی را از سطح آب دریای خزر را در منطقه مجاور جمهوری قزاقستان آماده و صادر نموده است. جهت آشنایی بیشتر لینک زیر را دنبال کنید.
     در چارچوب ESIMO ، اطلس الکترونیکی" اقلیم دریاهای روسیه و اقیانوس جهان" ایجاد شده است، که به بخش دریای خزر در اطلس ارجاع داده می شود. اطلس شامل اطلاعاتی در مورد شرایط آب و هواشناسی (دمای هوا، سمت و سرعت باد، دمای آب و شوری، تراز آب، جهت و ارتفاع موج،...) در ساحل و دریای باز با توجه به داده های طولانی مدت از دیده بانی کشتی ها نیز می شود. سری های طولانی مدت از مشاهدات دمای هوا و بارش های جوی در سواحل دریای خزر را می توان در وب سایت "مرکز اقلیم شمال اوراسیا" در قسمت "Data" پیدا نمود.
     این مرکز در حال حاضر بازنگری های سالیانه و فصلی را در مورد وضعیت و روند تغییرات اقلیم در کشور های CIS صادر می نماید که شامل منطقه دریای خزر نیز می باشد (بازنگری ها در بخش "monitoring" می باشد).
     راهنمای الکترونیکی مرجع دریای خزر در جهارچوب فعالیت های ESIMO ایجاد شده است. ویژگی های جغرافیایی، توصیف شرایط هواشناسی ،ب شناسی و رژیم هیدروشیمی، مروری بر فعالیت های دریایی و منابع طبیعی دریای خزر ارائه شده است. فهرست منابع اطلاعاتی در مورد آب و هواشناسی دریای خزر شامل اطلس هواشناسی آب شناسی می شود که در وب سایت CASPCOM نمایش داده شده است. ( دسترسی به آن، بازگشت به صفحه اصلی).
     هدف اصلی از این پروژه این است که تمام اجزاء نقشه کشی منتشر شده از شرایط آب و هواشناسی دریای خزر در دسترس عموم قرار گیرد. (بیشتر این اجزاء چون طولانی مدت بوده اند الن کمیاب می باشند، اگر چه آنها اهمیت علمی و عملی خود را حفظ نموده اند.).
     کسانی که علاقه مند درباره آب و هواشناسی دریای خزر می باشند می توانند وارد لینک های زیر گردند: مسیر قایقرانی، دایره المعارف و کتابخانه ای از مقالات تحقیقاتی بنیادی در دریای خزر. در میان مجلات پژوهشی، مقالات در مورد آب و هواشناسی دریای خزر را می توان، در مجله منابع آب پیدا نمود که توسط آکادمی علوم روسیه در ژورنال آب و هواشناسی و اکولوژی که بوسیله هواشناسی قزاقستان منتشر می شود رایافت.
     CASPCOM از 5 سازمان هواشناسی ملی ایجاد شده است. مسئولیت دو نفر از آنها : هواشناسی قزاقستان و هواشناسی روسیه – همراه با آب و هواشناسی که شامل دیده بانی آلودگی محیط زیست، که شامل آلودگی دریای خزر نیز می باشد، می شود. هواشناسی قزاقستان داده هایی را در یک بولتن اطلاعاتی در مورد وضعیت محیط زیست در دریای خزر در بخش قزاقستان صادر نموده است و روسیه نیز "سالنامه کیفیت آب های دریایی توسط پارامتر های هیدروشیمی" صادر نموده است.     
    • اخبار
    • پیوندهای وابسته
    • آمار بازدید های پورتال
     مجموع بازدیدها : 88,692
     تعداد بازدید امروز : 44
     تعداد بازدید دیروز : 169
     تعداد بازدید هفته : 845
     تعداد بازدید این ماه : 3,994
     آخرین به روزرسانی : 10:23  25/09/1397